Iga päev, mil sa ei naera, on kaotsiläinud päev! – Charlie Chaplin

Naerujooga

Mis on naerujooga?

Tänapäeval on inimestel palju pingeid. Hea meetod stressi ja pingete maandamiseks on naerujooga, mida saab teha erinevatel üritustel ja koosviibimistel.

Naerujooga on tehnika, mis võimaldab südamest naerda, ilma et peaks mõtlema sellele, kas situatsioon on naljakas või mitte. Grupis loome naeru teadlikult ja naerame põhjuseta ja see on jõukohane kõigile, lastest eakateni. Nii avastame oma lapseliku vaimu ja mängulise suhtumise ning lülitame selle igapäevaellu. Koos naermisel tekib eriline side, mis aitab üksteist paremini mõista ja seob meeskonna.

Lõbus naerutreening töötab samaaegselt nii keha kui meelega.

Naerujoogas on ühendatud naeruharjutused ja joogahingamine.

LÕBUSTUSTASU

Sõidukulu – 30 senti/km

Lisandub käibemaks 20%

Naerujooga ajalugu

Naerujooga sai alguse India arsti dr. Madan Kataria kodulinnas Mumbais.

1995. aasta 13. märtsi hommikul alustas ta viie inimesega ühes kohalikus pargis, keda tal oli õnnestunud veenda endaga koos naerma. Mõne päevaga kasvas maailma esimene naerujooga rühm 50 liikmeliseks. Tulemus oli hämmastav: teeseldud naer muutus varsti tõeliseks naeruks, mis oli nakkav ja peagi naeris kogu rühm. Südamest tulev naer kestis kümme minutit. Sellest saigi alguse NAERUJOOGA. Tänapäeval on naerujooga liikumised juba 100 riigis.

Mõistes, et lisaks huumorile on ka teisi võimalusi naermiseks, arendas dr. Kataria välja suure hulga naeruharjutusi, mis sisaldavad mängulisi elemente ja argitoimingute imitatsioone. Ta arendas tehnikaid, mis ergutasid rühmas mängulist tegevust.

Dr. Kataria abikaasa Madhuri, kes tegeles joogaga, märkas sarnasust naeru- ja hingamisharjutuste (pranayama) vahel. Ta sidus need omavahel. Naerujooga liidab joogast pärit sügava hingamise, venitused ja naeruharjutused eesmärgiga tuua esile inimese sisemuses peituvat lapselikku – mängulisust, mis loob naeru.

Naerujooga grupis

Klassikaline naerujooga on intensiivne treening, mis kestab 1,5 tundi. Alustame soojendusharjutustega ja läheme järjest aktiivsemaks ja liikuvamaks. Haripunkt on naerumeditatsioon ja siis lõpetame lõdvestumise või maandamisharjutustega.

Plaksutamine ja soojendusharjutused. Rõõmus rütmiline plaksutamine koos silpide HO-HO-HA-HA-HA laulmisega stimuleerivad diafragma ja kõhu liikumist. Tantsuliigutused tõstavad energia taset ja grupi sünergiat ning loovad õnne – ja rõõmutunde. Soojendusharjutused aitavad lõdvestuda, vähendada sisemisi piiranguid, tagasihoidlikkust ja häbi.

Sügavad hingamisharjutused aitavad puhastada kopse. Samal ajal toob see füüsilise ja vaimse lõdvestumise. Naeru kestvus ja jõud sõltuvad kopsumahust. Kui me teadlikult hingamisrütmi aeglustame ja hingame sügavamalt kogeme rahulikku meelt ja keha saab lõdvestuda.

Lapselik mängulisus. Naerujooga üks eesmärk on arendada lapselik mängulisus, mis aitab meil naerda ilma põhjuseta. Käteplaksud koos rõõmsate hüüetega tekitab lapselikku elevust ja annab märku, et oleme vabad.

Naeruharjutused on mängulised, väärtuspõhised ja füüsilised, mis aitavad vähendada sisemist pinget, hirmu ning muudavad teeseldud naeru tõeliseks naeruks ja loovad positiivseid tundeid. Läbi venituste ja painutuste vabastame keha pingetest.

Naerumeditatsioon

Peale naerujooga harjutusi võib teha naerumeditatsiooni. Selleks istutakse või lamatakse põrandal mattidel ning loomulik naer voolab inimesest välja nagu vesi purskkaevust. See on spontaanne ja sügavam kogemus kui naerujooga harjutuste abil saavutatu.

Naerumeditatsioonis võivad inimesest vabaneda tugevad emotsioonid, mida ta on hoidnud endas aastaid. Naeru vahele võivad tulla pisarad ja isegi viha, sest emotsioonid tõusevad pinnale ja pääsevad valla. Kui see juhtub, laseme olla, ei sega seda inimest.

Juhitud lõdvestus

Pärast naerumeditatsiooni võib energiatase olla liiga kõrge. Grupi juhendaja teeb selleks juhendatud sügava lõdvestumise, mis maandab ja tasakaalustab. See toob kaasa keha ja meele täieliku lõdvestumise. Naerujooga tõelised kasud ei tule esile sel ajal, kui ergutame end, vaid hoopis pärast treeningut, lõdvestumise ajal.

Maandamisharjutused

Ho Ho Ha Ha tantsimine on üks vahend maandamiseks. Hea muusika tugeva trummipõrinaga on toetav. Liigume ringi vabalt ja aeglasemalt, ning hääldame vaikselt silpe Ho Ho Ha Ha koos käte liigutustega.

Ümisemine

Ümisemisel on võimas mõju autonoomsele närvisüsteemile, mis aktiveerib
parasümpaatilist närvisüsteemi ja me lõdvestume. Hingame sügavalt ja aeglaselt sisse ja välja hingates ümiseme, öeldes sõna ”Hummm”
See harjutus on kasulik ka krooniliste põsekoopapõletike ja kinnise nina korral, ümisemise vibratsioonid aitavad nina lahti teha ja parandavad vereringet.

Jooga hingamisharjutused ehk pranayama (kapalabhati, anulom vilom jne)

Me saame treenida oma keha ja meelt naerma

Teaduslikult on tõestatud, et keha ei tee vahet teeseldud või tõelisel naerul. Meie keha ja meele vahel on seos. Mõlemal juhul on nii psühholoogilised kui ka füsioloogilised mõjud sarnased.

Regulaarselt harjutades paraneb meeleolu ja sa tunned, et hea tuju ei sõltu teistest inimestest ja asjadest, vaid iseendast. Naeruprotsessi pidevalt ja intensiivselt korrates toimuvad ajus muutused. Ajurakkude vahel kujunevad uued seosed, uusi rakke tekib juurde ning selliselt treenitud piirkond ajus aina suureneb. Mida sagedamini naerda või harjutada naerujoogat seda kiiremini pääsevad lõõgastus ja hea tuju esile. Naermine toimub pinge ja lõdvestuse printsiibil. Naer on pinge, hingamine lõdvestus.

Miks tulla naerujoogasse – 3 põhjust

Igapäevane loomulik naer kestab vaid paar sekundit, kuid sellest ei piisa, et parandada oma tervist ja heaolu. Selleks, et need muutused toimuksid, on vaja naerda pidevalt vähemalt 15–20 min. Naerujoogas teeme naeruharjutusi ja pikendame oma naeru nii pikaks, kui tahame.

Naer peab tulema kõhust, ergutama diafragmat ja olema häälega. Naerujooga on just selline koht, kus saab naerda palju, valju ja südamest.

Tänapäeva elus ei ole palju põhjusi, mis meid naerma ajab. Naerujoogas loome naeru teadlikult ja naerame põhjuseta. Me oleme lapsemeelsed ning mängulised ja varsti muutub naer tõeliseks ja nakatavaks. Kuigi inimesed arvavad vastupidist, et ma pole rõõmus ja pole tuju naermiseks, et tulla.

Naer on terviseks!

Uuringud on näidanud, et naer on kasulik tervisele, see parandab loovust ja muudab töö efektiivsemaks. Naer tugevdab immuunsüsteemi ning alandab vererõhku, ergutab ja parandab ainevahetust ja aju verevarustust.

10 minutit südamest naeru vastab 30 min harjutamisele trenazööril.
10 minutit naermist alandab vererõhku
10 minutit naeru võtab valu kaheks tunniks, sest eralduvad endorfiinid, loomulikud valuvaigistid.
Naer pikendab eluiga, on tõestatud.

Naerujooga arendab huumorimeelt, julgust ja enesekindlust. Juba 5. sajandil eKr on Vana Kreeka poeet Pindaros kirjutanud, et parim ravija on hea naljahammas.

Naerujooga unikaalsus seisneb selles:

  • Et me ei vaja naermiseks huumorimeelt.
  • Naerda saab isegi siis, kui ei ole hea tuju.
  • Naerda saab ka siis, kui sa ei ole õnnelik.
  • Naer arendab lapselik mängulisust

Vastunäidustused

Kui inimesel on probleeme tervisega tuleb esmalt konsulteerida arstiga.
Naerujooga ei ole soovitatav inimesele, kellel on:

  • kõrge vererõhk
  • veritsevad hemorroidid
  • song
  • pidev köha
  • kõhuvalud, mille põhjus pole teada
  • epilepsia
  • kusepidamatus
  • psüühiline haigus
  • algusjärgus rasedus (kuni 3 kuud)
  • raske südamehaigus

Ülemaailmne naerupäev, mida tähistatakse iga aasta maikuu esimesel pühapäeval, on tervisele üks kasulikumaid pühasid. Miks? Naermine ja naeratamine tõstab organismi õnnehormoonide taset lühikese ajaga ja mida kõrgem see on – seda õnnelikumad, rõõmsamad ja tervemad me oleme.

Palju naeru ja naeratusi !

Naeruterapeut
Helje Kasearu

53 416 700

helje.kasearu@gmail.com

Olen naerujoogaga tegelenud alates 2005. aastast. 
Õppisin koolitajaks Rahvusvahelises Naerujooga Ülikoolis Indias 
dr Madan Kataria
(naerujooga looja) käe all.
Olen refleksoloog,  massöör ja hatha jooga õpetaja.

Tutvustavat naerutrenni näed siit.